1. 06. 2016
У Центру за породични смештај и усвојење у Ћуприји почела реализација пилот пројекта дигитализације
ДИГИТАЛИЗАЦИЈОМ ДО ЕВРОПСКОГ СТАНДАРДА
- Реализација пилот пројекта дигитализације Центра за породични смештај и усвојење у Ћуприји практично је почела јуче када је ова установа социјалне заштите потписала уговор о техничкој сарадњи са Факултетом техничких наука из Чачка. Центар ће дефинисати потребе, а Факултет ће урадити софтерску апликацију, која ће омогућити умрежавање свих центара за хранитељство у Србији, размену података и омогућити да се у сваком тренутку зна колико деце има потребу за хранитељском породицом, као и све податке о хранитељским породицама. Апликација ће радити и на мобилним уређајима, које ће на терену носити саветници за хранитељске породице, тако да ће се у сваком тренутку знати где се налази који саветник.
Према речима Христоса Алексопоулоса, директора регионалног Центра за породични смештај и усвојење у Ћуприји, који ће бити дигитализован први у Србији, Центар је од Европске уније већ добио хардвер, а када Факултет техничких наука уради мапирање процеса који ће бити дигитализовани и софтверску апликацију, ова установа социјалне заштите моћи ће да конкурише за софтвер код Министарства рада, запошљавања и социјалне политике.
- Ово је доказ да дигитализација није потребна само у медијима, већ и у установама социјалне заштите. Факултет техничких наука из Чачка показао је да је спреман да уради софтверску апликацију. Данас окрећемо нови лист и надамо се да ћемо врло брзо реализовати овај пројекат - изјавио је Алексопоулос и додао да све остале установе социјалне заштите у Србији очекују да они започну процес дигитализације како би се и они прикључили.
Др Данијела Милошевић, продекан за науку и међународну сарадњу Факултета техничких наука из Чачка, захвалила се Центру који је њихов факултет препознао као институцију која адекватно може да одговори на захтеве Центра, чије би резултате касније могли да користе сви остали центри у Србији.
- Факултет има дугогодишње искуство у сарадњи са привредним субјектима у реализацији разних пројеката, али ово је један од првих пројеката у коме имамо прилику да сарађујемо на развоју софтверског пројекта који ће дати допринос раду у сфери социјалне заштите. Сигурни смо да ћемо, након реализације пилот пројекта, који ће покрити потребе Центра за породични смештај у Ћуприји, али и свих осталих центара у Србији, обезбедити да се направи један систем који ће пружити тренутну и прецизну информацију у погледу праћења комплетне базе података, како деце која имају потребу за различитим видовима помоћи, тако и свих осталих актера који су укључени, почев од саветника за хранитељске породице, преко свих осталих чинилаца који доприносе да овај систем ради беспрекорно - навела је продекан Милошевић.
Проф. др Др Снежана Драгићевић, продекан за финансије и сарадњу са привредом Факултета техничких наука из Чачка, додала је да чачански Факултет, који постоји четири деценије, има вишегодишњу сарадњу како са привредним, тако и са непривредним организацијама. Она је изразила наду да ће Факултет успешно одговорити изазову овог пројекта, јер имају и просторне и кадровске капацитете за реализацију планираног пројекта.