26. 09. 2024
Никола Радосављевић, члан тима Иновационог инкубатора Факултета техничких наука у Чачку, учествовао је у радионици под називом „Како написати предлог пројекта за Horizon Europe“, коју су организовали Иновациони инкубатор Факултета за машинство и грађевинарство у Краљеву и Научно технолошки парк Чачак. Радионица, која је одржана 19. септембра 2024. године, била је усмерена на подизање свести и пружање практичних знања о процесу аплицирања за фондове Европске уније, са посебним фокусом на програм Horizon Europe. Програм Horizon Europe представља један од најзначајнијих европских оквира за финансирање истраживања и иновација, омогућавајући истраживачима, академским институцијама и привредним субјектима да развијају своје пројекте и допринесу научним и технолошким достигнућима.
Учесници радионице су, кроз низ практичних примера, добили детаљне информације о свим кључним корацима у процесу припреме предлога пројекта. Посебна пажња била је посвећена темама као што су попуњавање административних података, правилно структурисање циљева и методологије у оквиру секције изврсности (Excellence), као и дефинисање очекиваних исхода и утицаја које пројекат треба да постигне. Уз то, обрађен је и аспект имплементације који укључује дефинисање радних пакета, задатака, кључних прекретница, буџета и ризика.
Радионицу је водио проф. др Горан Стојановић, редовни професор на Факултету техничких наука Универзитета у Новом Саду, који је својим дугогодишњим искуством у писању и координацији европских пројеката поделио драгоцене савете и примере добре праксе. Професор Стојановић је познат по успешној имплементацији бројних иновативних пројеката у оквиру компетитивних позива Европске уније, и његово учешће значајно је допринело квалитету и садржају радионице.
Овај догађај је важна прилика за развој капацитета Иновационог инкубатора ФТН Чачак, као и за јачање сарадње са осталим академским институцијама и технолошким парковима у региону. Стечена знања ће омогућити тимовима из инкубатора да буду конкурентнији на међународним конкурсима и да боље разумеју процес евалуације пројеката, што ће им помоћи да побољшају своје будуће пројектне апликације. Осим тога, ова радионица је додатно оснажила напоре инкубатора у правцу учешћа у глобалним истраживачким и иновативним иницијативама, што ће допринети развоју технолошког и привредног екосистема у Србији.