Прихватам
Овај сајт користи колачиће, уколико наставите са његовим коришћењем сматра се да сте сагласни са нашом политиком приватности.
No Photo

Др Дејан Вељковић
Доцент
Ужа научна област: Производне технологије
Катедра за мехатронику

Факултет техничких наука у Чачку

Универзитета у Крагујевцу

Светог Саве 65

32102 Чачак
Србија


Тел.:  +381

Факс: +381 032/342-101

Број кабинета:

 dejan.z.veljkovic@ftn.kg.ac.rs

Основни биографски подаци

Др Дејан Ж. Вељковић рођен је у Параћину 20.05.1971. године, где је завршио основну школу и гимназију. Дипломирао је, магистрирао и докторирао на Машинском факултету у Крагујевцу на катедри за примењену механику и аутоматско управљање. Од фебруара 1996. до краја 2004. био је ангажован на Машинском факултету у Крагујевцу као сарадник и стипендиста МНТР Републике Србије. У овом периоду, поред ангажовања на пројектима изводиo je аудиторне вежбе из Нелинеарних система аутоматског управљања и Статике. Након тога, у марту 2006. најпре се ангажује у ЦИМСИ центру Универзитета у Крагујевцу као стипендиста – докторант МНТР РС, а затим у марту 2007. прелази у Институт за водопривреду Јарослав Черни у Београду као самостални истраживач, да би од марта 2008. био ангажован у Истраживачко – развојном центру БИОИРЦ у Крагујевцу, такође као самостални истраживач. У периоду од октобра 2017. до фебруара 2020. је ангажован као доцент на Високој бродарској школи Београд, где је изводио наставу на ОАС из предмета: Примењена механика, Техничка дијагностика, Хидраулика и пнеуматика. На Факултету техничких наука у Чачку је ангажован од септембра 2024. године након што је изабран у звање доцента за ужу научну област Производне технологије, Одлуком бр. IV-04-559/6 од 10.07.2024. године Већа за техничко – технолошке науке Универзитета у Крагујевцу.

Истраживачка делатност

Активно се бави решавањем проблема експерименталних истраживања, идентификације, моделирања и симулације материјалних карактеристика челика у области термопластичности, хипереластичности гуме и меких ткива, као и композитних материјала. Затим, применом нумеричких метода за нелинеарну оптимизацију у разним областима примењене механике, као што је моделирање попустљивости елемената помоћних прибора и алата у процесу резања. Осим тога, значајан део каријере је посветио обради сигнала вибрација сложених техничких система  (вибродијагностици), применом рекурзивних алгоритама за раздвајање хармоника у нестационарним условима (тзв. “order tracking”), у циљу дијагностиковања оштећења и могућег отказа компоненти ротационих машина и склопова.